Dziś wracamy do Palestriny (dawniej zwanej Praeneste), którą miałem okazję zwiedzać trzy tygodnie temu, a która jest miejscem części akcji mojej ostatniej książki „Liwia. Matka bogów”. Oprócz ruin wspaniałego sanktuarium, w Palestrinie możecie odnaleźć wiele reliktów dawnej rzymskiej przeszłości: - ruiny wielkiej bazyliki (budynku sądowo-administracyjnego), - ruiny świątyni Jowisza, - ruiny tzw. auli z absydą, - ruiny dwukondygnacyjnego portyku (podobny możecie zobaczyć na forum w Pompejach!) - fragmenty murów miejskich
Dzisiejsza zabudowa Palestriny dosłownie „wchłonęła” antyczne Praeneste. Mimo to monumentalne pozostałości antycznej zabudowy wystarczają by zrozumieć, jak bogate w przeszłości musiało być to miasto. Najbardziej niezwykły jest widok katedry Sant'Agapito martire przy Piazza Regina Margherita, u stóp sanktuarium Fortuny Primigenii (post z zeszłego tygodnia), która powstała na miejscu świątyni Jowisza. Mury celli tej ostatniej do dziś są widoczne od strony Corso Pierluigi. W krypcie katedralnej widać fragment schodów prowadzących do świątyni oraz kamienne płyty placu przed nią. Za fasadami średniowiecznych i nowożytnych budynków kryją się resztki portyków i budynków publicznych. Największe wrażenie zrobiła na mnie tzw. Aula Absidata, która przylegała do rzymskiej bazyliki. Obiekt jest doskonale zachowany – widać w nim centralną nawę z ogromną absydą oraz jedną z naw bocznych ozdobionych sztukateriami i kamiennymi pilastrami.
Oczywiście powieściowe opisy Praeneste nie mogły być oparte tylko na znaleziskach archeologicznych. Współczesna siatka ulic i nowożytne budynki czynią daremnymi wszelkie próby, by wyobrazić sobie wygląd tego miejsca przed dwoma tysiącami lat. Dlatego tworząc książkę skorzystać musiałem z hipotetycznych planów starożytnego Praeneste, na które natknąłem się w Internecie, uzupełniając je dodatkowo na zasadzie analogii budowlami znanymi z innych miast imperium rzymskiego.
Dlatego na przykład ogólne opisy domów, układu ulic czy kolorytu życia w mieście nawiązują do Herkulanum, opis targowiska stworzony został w oparciu o wygląd macellów w Puteoli, Perge czy Sagalassos (wszystkie wyglądały bardzo podobnie), opis piekarni – na podstawie budynków w Ostii, a domu publicznego, łaźni czy ulicznych wodotrysków – słynnych budynków w Pompejach.
Comentarios